Czy można kupić fotowoltaikę samemu? - dom i Ty

fotowoltaika wielkopolska

Serwis paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są bez wątpienia odporne na różne warunki pogodowe z racji tego, że są montowane na zewnątrz, ponieważ wymagają dostępu do światła słonecznego. Zdarza się jednak, że ulegają różnym usterkom, przez co dział

Czy można kupić fotowoltaikę samemu? - dom i Ty fotowoltaika wielkopolska
ają nie do końca tak, jak powinny. W takiej sytuacji konieczne jest serwisowanie paneli fotowoltaicznych. Serwisem paneli słonecznych zajmują się odpowiednie firmy zajmujące się także dystrybucją oraz montażem paneli. Ponadto jeśli zwrócimy się do firmy, która montowała nam panele fotowoltaiczne może ona dokonać serwisowania urządzenia na zasadzie gwarancji produktowej lub na zasadzie rękojmi na montaż. Z tego powodu nie ma też potrzeby dokonywania cyklicznych płatnych przeglądów paneli fotowoltaicznych. Wszelkiego rodzaju usterki lub błędy przy montażu paneli fotowoltaicznych zdarzają się dość rzadko, warto jednak wiedzieć, że istnieje opcja serwisu paneli słonecznych, z której w razie potrzeby można skorzystać. W razie jakichkolwiek problemów z panelami słonecznymi warto więc skorzystać z usługi serwisu.


Jakie jest zastosowanie paneli słonecznych

Istnieje wiele zastosowań paneli fotowoltaicznych, które przemieniają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotoogniwa posiadają więc szerokie zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i sytuacjach. Ogniwa słoneczne są używane przede wszystkim do budowy elektrowni słonecznych, które produkują prąd. Innym zastosowaniem paneli słonecznych jest użytkowanie dla celów prywatnych poprzez zainstalowanie paneli w domu prywatnym. Fotoogniw używa się także w niewielkich urządzeniach, które mogą być napędzane energią słoneczną, przykładowo w kalkulatorach, zegarkach czy lampkach ogrodowych. Innym, dość nietypowym, zastosowaniem ogniw słonecznych jest automatyka, gdzie są one używane jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory. Ponadto fotoogniwa są stosowane w samochodach z tak zwanym napędem hybrydowym. Często używa się paneli fotowoltaicznych także jako doładowywania akumulatorów w dzień, a później korzystanie z nagromadzonej energii w nocy. Zastosowań ogniw słonecznych jest więc sporo.


Wydajność paneli fotowoltaicznych

Zadaniem paneli fotowoltaicznych jest konwersja promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być używana do zasilania różnych urządzeń działających na prąd. Wydajność paneli słonecznych zależy więc od stopnia naświetlenia, więc oczywistym jest, że w okresie zimowym wydajność ogniw fotowoltaicznych spada, ponieważ dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Kiedyś powszechnie panował mit, że w Polsce instalowanie paneli fotowoltaicznych jest nieopłacalne właśnie ze względu na brak wystarczającego światła słonecznego. Jednak dzięki wykorzystaniu najnowszych zdobyczy technologicznych panele fotowoltaiczne są coraz bardziej wydajne przy ograniczonym promieniowaniu słonecznym. Warto także mieć na uwadze fakt, że panele fotowoltaiczne są systemem, który zapewnia dodatkowe źródło energii przez wiele lat jest więc to inwestycja długoterminowa. Należałoby wspomnieć także o aspekcie ekologicznym, gdzie panele słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii są więc nieszkodliwe dla środowiska.